Len

Len patří k nejstarším textilním surovinám. 

 len

 

 

Pěstuje se nejen u nás, ale také v řadě dalších evropských zemí, jako např. v Polsku, Bělorusku, na Ukrajině, ve Francii a v dalších. 

Lněné vlákno se získává ze stonku jednoleté rostliny lnu setého, přičemž pro textilní výrobu je využito cca 10 %, zbytek je koudel, pazdeří a odpad. V surovém lnu tvoří jednotlivá 20–50 milimetrů dlouhá vlákna svazek o délce 50–90 centimetrů. Lněné vlákno je zhruba o 20–30 % pevnější než bavlněné, za mokra pak o dalších cca 30 %. Len je také o něco méně pružný než bavlna, ale zato výborně vede teplo. Typická u lnu je nestejnoměrnost vlákna a počáteční tvrdý omak.

Nejstarší nálezy lněných výrobků pochází asi ze 7. tisíciletí před n.l. podle některých údajů z Jižní Ameriky, podle jiných z Íránu. Do Evropy se len dostal asi o 4 tisíce let později (nález ve Švýcarsku). Na konci 18. století se len v Evropě s 18 % (vlna 78 %) významně podílel na celkové spotřebě textilních vláken.

Lněné vlákno se skládá asi z 80% celulózy, dále z ligninu, tuk, vosků a pektinů. 

ZPRACOVÁNÍ LNU: K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou (trhání → rosení nebo máčení → odsemeňování a lámání stonků → potěrání (tření) → vochlování). K výrobě lněné příze se pak dá použít jen asi 10 % vláken, zbytek je koudel (k výrobě hrubších přízí), pazdeří a odpady.

Další výrobní postup v přádelně:

  • posukování, často spojené se směsováním s chemickými vlákny (PES, VI) na strojích podobných jako na zpracování ovčí vlny
  • předpřádání na křídlovém stroji
  • dopřádání za mokra na prstencovém stroji (přást prochází předtím lázní o teplotě 50–70 °C)
  • Přást pro velmi jemné příze (až 17 tex) se před dopřádáním vyvařuje a bělí.
  • Hotová příze (na perforovaných dutinkách) se před soukáním a skaním suší 7–8 hodin horkým vzduchem. zdroj

 

VÝHODY: Len je velmi příjemně chladivý, což oceníme zvláště v létě, výborně absorbuje vlhkost.

NEVÝHODY: Je velmi mačkavý, je nutné ho žehlit mírně vlhký, na vyšší teplotu, potřebuje delší čas, aby se takzvaně „zanosil do máslova“. Srážlivost lnu je cca 4–7 %, je třeba s tím tedy počítat. Při nešetrném praní snadno ztrácí barvu.

ÚDRŽBA: Šetrné praní, šetrný prací prostředek, maximální teplota praní 40°C a nízké otáčky ždímání, lněné vlákno má tendenci se lámat. Ideální je prát lněné šátky samostatně, neboť lněné vlákno má schopnost „pohlcovat“ jemné chloupky z jiných látek a přichází tak o svůj přirozený lesk a barvu.

NAŠE LNĚNÉ ŠÁTKY NALEZNETE ZDE