Len

Len patří k nejstarším textilním surovinám. 

 len

 

 

Pěstuje se nejen u nás, ale také v řadě dalších evropských zemí, jako např. v Polsku, Bělorusku, na Ukrajině, ve Francii a v dalších. 

Lněné vlákno se získává ze stonku jednoleté rostliny lnu setého, přičemž pro textilní výrobu je využito cca 10 %, zbytek je koudel, pazdeří a odpad. V surovém lnu tvoří jednotlivá 20–50 milimetrů dlouhá vlákna svazek o délce 50–90 centimetrů. Lněné vlákno je zhruba o 20–30 % pevnější než bavlněné, za mokra pak o dalších cca 30 %. Len je také o něco méně pružný než bavlna, ale zato výborně vede teplo. Typická u lnu je nestejnoměrnost vlákna a počáteční tvrdý omak.

Nejstarší nálezy lněných výrobků pochází asi ze 7. tisíciletí před n.l. podle některých údajů z Jižní Ameriky, podle jiných z Íránu. Do Evropy se len dostal asi o 4 tisíce let později (nález ve Švýcarsku). Na konci 18. století se len v Evropě s 18 % (vlna 78 %) významně podílel na celkové spotřebě textilních vláken.

Lněné vlákno se skládá asi z 80% celulózy, dále z ligninu, tuk, vosků a pektinů. 

ZPRACOVÁNÍ LNU: K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou (trhání → rosení nebo máčení → odsemeňování a lámání stonků → potěrání (tření) → vochlování). K výrobě lněné příze se pak dá použít jen asi 10 % vláken, zbytek je koudel (k výrobě hrubších přízí), pazdeří a odpady.

Další výrobní postup v přádelně:

  • posukování, často spojené se směsováním s chemickými vlákny (PES, VI) na strojích podobných jako na zpracování ovčí vlny
  • předpřádání na křídlovém stroji
  • dopřádání za mokra na prstencovém stroji (přást prochází předtím lázní o teplotě 50–70 °C)
  • Přást pro velmi jemné příze (až 17 tex) se před dopřádáním vyvařuje a bělí.
  • Hotová příze (na perforovaných dutinkách) se před soukáním a skaním suší 7–8 hodin horkým vzduchem. zdroj

 

VÝHODY: Len je velmi příjemně chladivý, což oceníme zvláště v létě, výborně absorbuje vlhkost.

NEVÝHODY: Je velmi mačkavý, je nutné ho žehlit mírně vlhký, na vyšší teplotu, potřebuje delší čas, aby se takzvaně „zanosil do máslova“. Srážlivost lnu je cca 4–7 %, je třeba s tím tedy počítat. Při nešetrném praní snadno ztrácí barvu.

ÚDRŽBA: Šetrné praní, šetrný prací prostředek, maximální teplota praní 40°C a nízké otáčky ždímání, lněné vlákno má tendenci se lámat. Ideální je prát lněné šátky samostatně, neboť lněné vlákno má schopnost „pohlcovat“ jemné chloupky z jiných látek a přichází tak o svůj přirozený lesk a barvu.

NAŠE LNĚNÉ ŠÁTKY NALEZNETE ZDE

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení