Gramáž šátku, co nám řekne o našem šátku?

Přemýšlíte, k čemu je vlastně údaj o gramáži šátku na nošení dětí dobrý? Co vám vlastně to jedno číslo, které všichni všude píšou, řekne?

Velmi obecně řečeno, Vám tento údaj pomůže určit, jak moc tlustý - nosný šátek na nošení dětí vlastně je, i když … ne vždy se to řídí pouze tímto údajem. Některé materiály jsou velmi nosné přesto, že jsou relativně lehké (např. Repreve). Gramáž Vám tedy pomůže udělat si představu o tom, zda je šátek vhodnější pro lehčí dětí a spíše vícevrstevné úvazy nebo pro těžší děti a jednovrstevné úvazy. Neplatí zde tedy rovnice, že čím vyšší gramáž, tím lepší J. Příliš silné šátky například nejsou vhodné pro velmi malá miminka.

Nosnost šátku

Nosnost šátku na nošení dětí ale neovlivňuje pouze jeho gramáž, ale také jeho materiálové složení, a především typ vazby. Žakárová vazba soft triweave, je tkána jako velmi vzdušná, plastická a nadýchaná, můžeme tak docílit výborné nosnosti pro těžší děti i přes celkovou nižší gramáž.

Orientační rozdělení gramáže šátku

< 220 g/m2

 

Tenký šátek

220 – 240 g/m2

 

Středně tenký šátek

240 – 280 g/m2

 

Středně tlustý šátek

> 280 g/m2

 

Tlustý šátek

 

Jak vypočítat gramáž svého šátku na nošení?

Ke správnému výpočtu potřebujete znát přesnou váhu šátku, přesnou šířku šátku a také přesnou délku šátku.

Výpočet je následující:

 

Příklad výpočtu:
váha šátku 900 g
šířka 66 cm (0,66 m)
délku 470 cm (4,7 m)

900 : (0,66x4,7) = 900 : 3,102 = 290 g/m2


Upozornění

Všechny tyto informace jsou pouze orientační. Celkové vnímání šátku ovlivňuje opravdu mnoho faktorů, jak jsme už psaly výše. Jako např. materiál - dlouhovlákenná bavlna Giza je považována za jednu z nejměkčích a nejpříjemnějších, Repreve® je lehké a přesto nosné, len je ve vazbě trochu tužší, ale zanošením velmi změkne, morušové hedvábí se zase chová v šátku jinak než hedvábí buretové nebo tussah. (více o materiálech ZDE). U vazby pak velmi záleží na typu a také jak hustě je setkaná – čím hustější, tím méně prodyšná.

 

Text a fotografie není dovoleno kopírovat a publikovat bez souhlasu autora www.moisha.cz.

gramaz-satku-na-noseni-seti