Vše o merino vlně, co jste potřebovali vědět.

MERINO VLNA

Co je to vlastně „merino“? Je to velmi jemná vlna, kterou získáváme ze srsti ovcí domácích známých jako Merino. Ovečky mohou být zbarveny bíle, béžově nebo šedě – což je skvělé, protože některé příze pak nemusíme upravovat a využíváme jejich přirozeného zabarvení.

Plemeno ovcí Merino se k nám zřejmě dostalo ze Španělska, kam se během středověku rozšířilo pravděpodobně ze severní Afriky. Později ovečky Merino našly nový domov také v Austrálii, Argentině, Tanzánii nebo na Novém Zélandu, který v současné době produkuje nejvíce merino vlny. 

Co všechno vlastně merino vlna umí?

Merino vlna má opravdu skvělé termoregulační vlastnosti. Díky struktuře vlněného vlákna, které má spoustu výstupků a „kapes“ umí velmi dobře zadržovat vzduch a tím velmi dobře izoluje od okolního chladu. V létě tedy umí mírně chladit a v zimě naopak umí dobře udržovat Vámi vyprodukované teplo. Částečně také eliminuje UV záření.

 

Merino umí pohlcovat pachy. Tedy alespoň částečně. Šátek s merino vlnou stačí nechat vyvětrat, ideálně na čerstvém povětší a bude vonět, jako vypraný. (I když samozřejmě občas jej vyprat bude nutné...) To, co je však u vlněných šátků cítit opravdu hodně, zvláště za mokra, je lanolin. Je to specifická vůně vlny, která se s vlhkem ještě umocňuje. A na to potřeba být připraven. Já osobně tu "vůni" opravdu zbožňuju...

 

Jak je to s pohlcováním vlhka? Merino umí pohltit až 30 % vlhka svého objemu. Díky struktuře svého vlákna absorbuje vlhkost přímo do sebe a nemění až tak výrazně své termoregulační vlastnosti. Tudíž, i když je vlněné vlákno vlhké, tak na těle nestudí. Tedy ne až tak moc, jako například mokré syntetické tričko, které je ideální na rychlou práci s vlhkem – rychle navlhne – rychle uschne. U merina je proces pomalejší – tedy i to schnutí. Merino je prostě takový pomalý pracant, který se Vám ale vyplatí.

 

Škrábe vlna? U merino vlny existuje několik jemností příze a logicky, čím jemnější vlákno, tím by měla být pravděpodobnost škrábání menší. Ale není to dogma, i na tuto nejjemnější vlnu můžou někteří lidé reagovat nepříjemným pocitem svědění. Je nás sice málo, ale bohužel existujeme. (ano, i já mám ke svému zoufalství ten problém …) Proto doporučujeme, pokud nemáte jistotu, jak reaguje Vaše pokožka na vlněné vlákno, nejprve si vlněný šátek u někoho „vyzkoušet“.

Podle průměru vlákna rozlišujeme merino vlnu na:

  • hrubou – 23–24,5 µm
  • střední – 19,6–22,9 µm
  • fine – 18,6–19,5 µm
  • superfine – 15–18,5 µm
  • ultra fine – 11,5–15 µm

U nás žádné škrabadla nečekejte, snažíme se vybírat příze jemné a ideálně s jemností kolem 18 µm.

 

merino-ovce1

 

Merino je přírodní vlákno, které má vynikající pružnost a ohebnost, je málo mačkavé, přirozeně antibakteriální, je biologicky rozložitelný. Díky své struktuře vlákna je ale více náchylné k oděru a má nižší životnost než nesmrtelné syntetické vlákno.  A z toho důvodu je vhodnější jej při výrobě šátků kombinovat s dalším vláknem a tím zvýšit jeho životnost a vlastnosti.

 

Merino vlnu kombinujeme například s hedvábím, se syntetickým, recyklovaným vláknem Repreve® nebo s Tencelem®, který se chová podobně jako vlna, jen rychleji schne – a to fakt oceňujeme.

 

K merino vlně je potřeba se chovat ohleduplně, pokud chceme, aby nám dlouho vydržela. Merino vlna je méně pevná než jiná textilní vlákna a za mokra ztrácí 10 – 20 % ze své pevnosti. Také použití vyšší teploty při praní může vlnu nenávratně poškodit sražením.

Merino vlnu Superwash SW neboli Easycare (EC) je možné prát v pračce na jemný a šetrný program na praní vlny, na nízkou teplotu prací lázně 30°C, velmi nízké otáčky při ždímání – cca 600 ot/min.

Merino vlnu Total easy care (TEC) můžete navíc sušit i v sušičce – osobně doporučujeme tuto možnost využívat spíše výjimečně, byť to toto vlákno snese, přeci jen dochází k většímu oděru vlákna a šátek tím více trpí.

Vlnu bez výše zmíněných úprav pak perte ručně, při ručním ždímání šátek zabalte do velké osušky a vodu z něj vymačkejte. Sušte vždy volně rozložený na sušáku nebo prověšený přes šňůry jako harmonika.

 

Aktuální nabídku šátků Moisha s merino vlnou naleznete v našem ESHOPU. 

 

Vybíráme pro Vás zásadně ty nejkvalitnější merino vlny z produkce Austrálie a Nového Zélandu, s certifikátem Oeko Tex Standard 100 a mulesing free. O tom, co je mulesing free vlna více ZDE

 

Krásný den s merino vlnou.

Vaše Isa