Bambus/bambusová viskóza

Bambus je souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Jsou vesměs řazeny do podčeledi bambusové. Největší druhy dorůstají do výšky až přes 40 metrů.

Bambus je díky rychlosti růstu zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina světa. Dokáže vyrůst až o 91 centimetrů za den, což je rychlost 0,00003 km/h. Ve středověku se v Číně z bambusu vyráběly zbraně a mnohé jiné nástroje. 

bambus2

Společně s borovicí a slivoní patří k oblíbeným symbolickým rostlinám Číny a Japonska a je s nimi zobrazován v motivu "tří zimních přátel" ve výtvarném umění, užitém umění i poezii.

Zmínky z dobových dokumentů o užití bambusových vláken v textiliích svědčí o jejich pravděpodobné existenci již v dávné historii (např. lana z bambusu před 2000 lety).

Existuje několik způsobů výroby bambusových vláken, z nich v dnešní době nejpoužívanější, i z důvodů nejlepších užitných vlastností, je chemicky zpracovaný materiál z bambusové štěpky na bambusovou viskózu.

Bambusové vlákno se vyrábí mechanicky nebo chemicky ze stonku bambusu Guizhu.

 

Mechanické zpracování
Pokud je materiál bambusu zpracován tímto způsobem, je výsledná látka tvrdá a strukturou podobná spíše lněnému plátnu. Vlákna se odkližují (zpravidla s pomocí enzymů), bělí, případně mastí emulzí a řežou na požadovanou délku. Zpracování na přízi je velmi nákladné, použití vláken je proto velmi omezené.

Vlákna upravená bez ekologicky škodlivých prostředků
Vlákno se získává z bambusu druhu Guizhu na speciálně vypěstované a udržované plantáži v čínské provincii Kuej-čou. Kůra se odškrabuje ze stonků na poloautomatických strojích, materiál se pak několikrát střídavě máčí v enzymové a vodní lázni, prochází potěracím a válcovým mykacím strojem. Vytříděná část vláken pak dále zpracovává průchodem několika pasáží protahovacích strojů a česáním. Finální úprava sestává z bělení a čištění peroxidem.

Bambusová viskóza
Oblibě se hodně těší bambusová viskóza, která se v principu vyrábí obdobně, jako jiné viskózové vlákna – např. Lyocell (Tencel) či bavlněná viskóza. Bambus je naložen do alkalického roztoku, díky kterému dojde k rozložení bambusových vláken na celulózu ve formě roztoku (kaše). Tento roztok je pak tlačen tryskou, následně ochlazen, takto vzniká vlákno. Následnou procedurou je pak alkalické rozpouštědlo z vlákna odstraněno. Výsledkem této úpravy je pak vlákno velmi jemné, hladké a poddajné.

VÝHODY: Vlákna bambusové viskózy jsou na omak měkčí a příjemnější než bavlna, jsou odolnější proti množení bakterií (díky obsahu látky kun), je tedy antibakteriální, antistatický, velmi prodyšný, má přírodní lesk, v létě příjemně chladí.

NEVÝHODY: Samostatné vlákno není tolik nosné jako jiné materiály, má tendenci se mírně prověšovat a podle použitého vstupního materiálu pro výrobu viskózy, se můžou na povrchu látky tvořit drobné žmolky. Proto jej kombinujeme s dalšími materiály a díky tomu umocňujeme jeho pozitivní vlastnosti.

ÚDRŽBA: teplota praní 40 º, šetrný program na jemné prádlo, nízké otáčky, žehlit na nízkou teplotu.

 

Zdroj:
https://www.swicofil.com/commerce/products/bam-regenerated/285/introduction
https://link.springer.com/article/10.1186/s40691-015-0054-5
https://www.academia.edu/3744098/Bamboo_A_Holistic_Approach_to_a_Renewable_Fibre_for_Textile_Design
http://www.bioversityinternational.org/fileadmin/bioversity/publications/Web_version/572/ch10.htm

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení