Co je to mulesing free vlna?

 

Mulesing je drastická a brutální metoda, kterou používají někteří chovatelé ovcí, kdy v podstatě dojde k odstranění kůže v oblasti zadku, včetně ocasu.

 

sheep-3727049_1920


Ovce mají v oblasti kolem ocasu velmi zvrásněnou a volnou kůži se záhyby, v této husté srsti se pak udržují nečistoty, částečky výkalů, moče a je zde vysoká vlhkost a teplota. Ideální prostředí pro vajíčka much, ze kterých se potom líhnou larvy a následně způsobují ovcím infekci zvanou myiáza, která mnohdy bohužel vede až ke smrti.


Toto „obřezání“ má zabránit šíření infekce, je však prováděno bez umrtvení, velmi bolestivě a samo o sobě může způsobit smrt ovce. Nemluvě o tom, že mouchy mohou své larvy naklást i kdekoliv jinam do srsti ovcí...


Existují však alternativy této drastické metody a to například pravidelné stříhání vlny v oblasti zadku ovcí, případně desinfekce této problematické oblasti.

 

Pro naše Moisha šátky na nošení dětí proto výhradně vybíráme dodavatele mulesing free vlny, tedy vlny od takových chovatelů, kteří své ovce chovají s respektem k jejich životu.